MTA header

2007 - 2008 Awards

METROLINA THEATRE ASSOCIATION

P. O. Box 30861

Charlotte, NC  28230

http://metrolinatheatre.org

 

August 25, 2008

For immediate release

 

Media contact:

Gillian Albinski

704-609-3370

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

5th Annual Metrolina Theatre Awards

7:00 p.m., Sunday, September 14, 2008

McGlohon Theatre at Spirit Square

 

Tickets: Orchestra $25 (advance) / $30 (at the door)

Balcony $18 (advance) / $21 (at the door)

 

To purchase tickets:

http://carolinatix.org

or call (704) 372-1000

 

 

 

5th Annual METROLINA THEATRE AWARDS


Red carpet arrivals and cocktail reception at 5:30 p.m.

will precede gala ceremony featuring musical numbers from nominated shows

7:00 p.m. Sunday, September 14, 2008 at the McGlohon Theatre in Spirit Square

 

 

(Charlotte, North Carolina) – The Metrolina Theatre Association, representing more than 50 organizations, along with hundreds of area theatrical artists, directors, and producers in the Charlotte region, will hold the fifth annual Metrolina Theatre Awards, recognizing excellence in theatre. 

 

For a complete list of nominees, please go to: http://metrolinatheatre.org.

 

The show will be presented on Sunday evening, September 14, in the McGlohon Theatre in Spirit Square.  Red carpet arrivals begin at 5:30 pm at the Tryon Street entrance to Spirit Square; the audience and nominees will enjoy a pre-show reception in the Spirit Square lobby prior to the 7:00 pm curtain. 

 

Festive dress is encouraged and black tie is optional for this star-studded gala event celebrating excellence in regional theatre for the previous 2007-2008 season, recognizing ‘Outstanding Actor,’ ‘Outstanding Actress,’ ‘Outstanding Director,’ ‘Outstanding Production,’ etc. in six categories (Drama, Comedy, Musical, Regional, College/University and Special Event).  More than 350 people attended the 2007 awards event.

 

This year’s awards show will feature musical numbers from some of the top-rated shows of the past theatre season, as well as recognition of the ‘Emerging Artist of the Year,’ ‘Theatre Person of the Year,’ and ‘Theatre Company of the Year.’  The ‘William E. Rackley Award for Technical Excellence,’ will be given in recognition of excellence in design, construction, stage management, or overall advancement of technical theatre.

 

Following the awards ceremony, there will be an after-party at Brixx Pizza with drink specials and complementary food.

 

Tickets in the orchestra are $25 (advance) and $30 (at the door); tickets in the balcony are $18 (advance) and $21 (at the door).  Tickets may be purchased by calling the NC Blumenthal Performing Arts Center Box office at 704-372-1000, at the Blumenthal box offices in the Belk Theater lobby and Spirit Square, at Theatre Charlotte, or on-line at http://carolinatix.org. 

 

The Category Coordinators for the 2007-2008 season are: Alan Hand (College/University), Joe Copley (Comedy), Christy Chambers and Marnie Poirier (Drama), Gillian Albinski (Musical), Wayne Carter (Regional), and Vito Abate (Special Events). Each year, MTA organizes more than 50 peer nominators and reviewers for these 6 categories.  Between late August 2007 and early August 2008, the nominators saw more than 100 shows, nominated for and then voted on the best theatrical talent seen on local and regional stages.  The voting is certified by an independent accountant, Zoe Hill Warwick.

 

Organizations and producing entities must be members of MTA for their work to be adjudicated during the nominations process for the Metrolina Theatre Awards.  Nominators must also be members, either as individuals or through an affiliation with a member organization.  A membership form can be found online at http://metrolinatheatre.org/.

 

The NC Blumenthal Performing Arts Center is a member of the Metrolina Theatre Association and offers significant support for the MTA Awards event.  Additional support comes from the Arts and Science Council, as well as sponsors including Shain Fine Arts Gallery, Brixx Pizza, and Carolina Asphalt.

 

The MTA Board members for 2007-2008 season were Lydia Arnold (President), Ron Law (Vice President), Stephanie M. Phillips (Secretary), and Lee LaBorde (Treasurer); at-large members Vito Abate, Will Crocket, Pam Galle, Julie Janorschke, Elise Wilkinson, James Yost, and Douglas Young; and ex-officio members Gillian Albinski, John Hartness, and Ron Higdon.

 

For more information, about the 5th Annual MTA Awards, please contact:

Gillian Albinski, Executive Producer, 5th Annual MTA Awards

704-609-3370    This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

For general information about the Metrolina Theatre Asssociation, please contact:

Lydia Arnold, President, Metrolina Theatre Association

704-231-7600     This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

or

Lee  LaBorde, Treasurer, Metrolina Theatre Association

704-564-6058     This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 


 

Metrolina Theatre Awards Nominees

2007 - 2008 Season

 

College and University

  

Outstanding Production 

The Exonerated – Catawba College

The Pirates of Penzance Catawba College

MARTYR! – Gardner-Webb University

Our Country’s Good – UNC Charlotte

Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Male

Daniel Hines (Frederic)   The Pirates of Penzance – Catawba College

Zachary Gray (Bo Decker)   Bus Stop – Pfeiffer University

Jonathan Caudill (Officer Lockstock)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

Connor Culpepper (2nd Lt. Raplph Clark)   Our Country’s Good – UNC Charlotte

A. J. Swanson  (Bobby Strong)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Candace Neal (Sunny Jacobs)   The Exonerated – Catawba College

Jessica Taige (Mabel)   The Pirates of Penzance – Catawba College

Heather Lauren Bartlett (Pauline)   MARTYR! – Gardner-Webb University

Caroline Clifton (Hope Cladwell)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

Amy Scheide (Mary Brenham)   Our Country’s Good – UNC Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Jeremy Kinser (Male Ensemble #1)   The Exonerated – Catawba College

Michael Lasris (Major General)   The Pirates of Penzance – Catawba College

Mario Silva (Benjamin)   Waiting for LeftyDavidson College

Caleb Moore (Severus)   MARTYR! – Gardner-Webb University

Caleb Moore (Jim Taylor)   Gloria Dei – Gardner-Webb University

Nicholas Kern (Robert Sideway)   Our Country’s Good – UNC Charlotte

           

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Yolanda McClure (Georgia Hayes/Female Ensemble #1)   The Exonerated – Catawba College

Brianna Smith (Ruth)   The Pirates of Penzance – Catawba College

Cindy Graham (Elma Duckworth)   Bus Stop – Pfeiffer University

Bettina Martin (Little Sally)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

Kelly Mizell Ryan (Penelope Pennywise)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Direction 

Beth Homan   The Pirates of PenzanceCatawba College

Christopher Zink  The Exonerated – Catawba College

Scot Lahaie   MARTYR! – Gardner-Webb University

Lon Bumgarner   Our Country’s Good – UNC Charlotte

James Vesce   Urinetown: The Musical– UNC Charlotte

 

Outstanding Lighting Design

William Randall   The Exonerated – Catawba College

Christopher Zink   The Pirates of PenzanceCatawba College

Josh Peklo  Waiting for LeftyDavidson College

Jon Dillard  Our Country’s Good – UNC Charlotte

Todd Wren  Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Nicole Bowles  The Exonerated – Catawba College

Erin Dougherty  The Pirates of Penzance – Catawba College

Erin Mann  MARTYR! – Gardner-Webb University

Robert Croghan  Our Country’s Good – UNC Charlotte

Robert Croghan  Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Set Design

David Pulliam  The Exonerated – Catawba College

David Pulliam  The Pirates of Penzance – Catawba College

Christopher Keene  MARTYR! - Gardner-Webb University

Anita Tripathi Easterling  Our Country’s Good – UNC Charlotte

Anita Tripathi Easterling  Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

 Comedy

 

Outstanding Production 

The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

The Sublet Experiment – Collaborative Arts

Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Male

Brian Robinson (Mitchell)   The Little Dog Laughed – Actor’s Theatre of Charlotte

Brian Robinson (Charlie)   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Joe Copley (Benedick)   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Lee Thomas (Eric)   The Sublet Experiment – Collaborative Arts

Andrew Clark (Wesley)   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Adyana de la Torre (Matilde)   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

Kim Cozort (Diane)   The Little Dog Laughed – Actor’s Theatre of Charlotte

Allison Lamb (Stella)   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Elise Wilkinson (Beatrice)   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Annette Gill (Mattie Rigsbee)   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Ryan Stamey (Cupid/Comet)   The Eight: Reindeer Monologues – Actor’s Theatre of Charlotte

Dave Blamy (Lewis)   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Craig Spradley (Leonato)   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Peter Smeal (Dogberry)   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Jim Yost (Harry)   The Sublet Experiment – Collaborative Arts

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Jorja Ursin (Anna)   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

Elyse Williams (Virginia)   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

Amanda Nicastro (Van’s Sister)   Dog Sees God – Queen City Theatre Company

Ginger Heath (Pearl)   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

Polly Adkins (Alora)   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Direction 

Scott Ripley   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

Ann Marie Costa   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Joe Copley   The Sublet Experiment – Collaborative Arts

Alexander Harrington   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Dennis Delamar   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Michael R. Simmons   Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

David M. Filmore, Jr.   Surviving the Applewhites – Children’s Theatre of Charlotte

Trista Rothe   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Chris Timmons   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Sound Design

Chip Decker   The Little Dog Laughed – Actor’s Theatre of Charlotte

Chip Decker   The Santaland Diaries – Actor’s Theatre of Charlotte

Chip Decker   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Jay Thomas   Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Elisheba Ittoop   Surviving the Applewhites – Children’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Donna Conrad   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

Donna Conrad   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Suzy Hartness   Dearly Beloved – Central Piedmont Community College

Courtney Burt Scott   Surviving the Applewhites – Children’s Theatre of Charlotte

Jamey Varnadore   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Set Design

Chip Decker   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

Chip Decker   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

John Cunningham, Joel Sumner and Michael R. Simmons   Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Chris Timmons   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

Jim Gloster   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Special Technical Effect

Chip Decker and Mike Snow

Description: rotating set   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

Jay Thomas   

Description: driving projections   Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Peter Smeal

Description: properties design   The Commedia Pied Piper – Children’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Michel Simmons 

Description: extended automotive design concept    Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Joe Copley and Elise Wilkinson

Description: environmental staging   The Sublet Experiment – Collaborative Arts

Robin Clay-Pugh

Description: homeless dogs used in show, then adopted    Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

  

Drama

 

Outstanding Production 

Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Dark Play Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Limbo Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

The Diary of Anne Frank – Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor –Male

Sidney Horton (Solly Two Kings)   Gem of the Ocean – Actor's Theatre of Charlotte

Billy Ensley (Katurian)   The Pillowman – Actor's Theatre of Charlotte

Brian Robinson (Tupolski)   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Robert Lee Simmons (Nick)   Dark Play – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Glenn Hutchinson (Edmond)   Edmond – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Karen Abercrombie (Aunt Ester)   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Brenda Giraldo (Marie)   Limbo – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Amanda Berkowitz (Helen Keller)   The Miracle Worker Central Piedmont Community College

Courtney Wright (Annie Sullivan)   The Miracle Worker Central Piedmont Community College

Julia Grigg (Anne Frank)   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Marcus Minnard Sherman (Caesar Wilkes)   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Chip Decker (Michal)   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Robert Lee Simmons (Ariel)   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Jonathan Ray (Inspector Hubbard)   Dial “M” for Murder Central Piedmont Community College Summer Theatre

Peter Smeal (Friar Lawrence)   Romeo and Juliet Collaborative Arts

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Kim Watson Brooks (Black Mary)   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Jennifer Barnette (Glenna)   Edmond Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Delia Rabah (Mama)   Limbo Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Leslie Ann Giles (The Littlest Angel)   The Littlest Angel Children's Theatre of Charlotte

Corlis Hayes (Nurse)   Romeo and Juliet Collaborative Arts

Jorja Ursin (Mrs. van Daan)   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

Emily Johnson (Margot Frank)   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

Megan Lowther (Susan Johnson)   The Heidi Chronicles Theatre Charlotte

 

Outstanding Direction 

John Rogers Harris   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Dennis Delamar   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Paige Johnston Thomas   Dark Play Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Michael R Simmons   Limbo Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Ron Law   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

 

Outstanding Choreography

Christy Edney and Brenda Giraldo Limbo – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Tony Wright   The Miracle Worker Central Piedmont Community College

Corinna May   Romeo and Juliet Collaborative Arts

 

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray   Gem of the Ocean – Actor's Theatre of Charlotte

Hallie Gray   The Pillowman – Actor's Theatre of Charlotte

Christopher K. Hull and Katheryn Anne Burnham   Dark Play – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Christopher K. Hull and Katheryn Anne Burnham   Edmond – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Eric Winkenwerder   The Big Friendly Giant – Children's Theatre of Charlotte

John Hartness   The Diary of Anne Frank – Theatre Charlotte

 

Outstanding Sound Design

Chip Decker   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Chip Decker   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Gary Sivak   The Big Friendly Giant Children’s theatre of Charlotte

Dan Moses Schreler   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Eric Grace   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Myk Chambers   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Suzy Hartness   The Miracle Worker Central Piedmont Community College

Sandra Gray   The Big Friendly Giant Children's Theatre of Charlotte

Suzy Hartness   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

 

Outstanding Set Design

Ken Ellis  Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

Stan Peal   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

Robert Lee Simmons   Dark Play Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

James Duke   Dial “M” for Murder Central Piedmont Community College Summer Theatre

Chris Timmons   The Diary of Anne Frank Theatre Charlotte

  

Outstanding Special Technical Effect

Ken Ellis and Mike Snow

Description: Storm Tossed Ghost Ship   Gem of the Ocean – Actor's Theatre of Charlotte

Robert Lee Simmons

Description: Revolving Set   Edmond Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Drew Allison

Description: Giant Puppets and Shadow Puppets   The Big Friendly Giant – Children's Theatre of Charlotte

Peter Smeal

Description: Properties Design and Mechanical Nightingale   The Nightingale – Children's Theatre of Charlotte

Jay Thomas

Description: Multimedia   Dark Play – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

 

 Musical

 

Outstanding Original Musical

The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Production

Debbie Does Dallas: The Musical BareBones Theatre Group

Annie Get Your Gun Central Piedmont Community College Summer Theatre

Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Peformance by a Lead Actor - Male

Nic Bryan (Bobby Child)   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

L-Jae Levine (Himself)   Smokey Joe's Cafe Central Piedmont Community College Summer Theatre

Ben Mackel (Scarecrow/Hunk)   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Alan Poindexter (Wicked Witch of the West/Miss Gulch)   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Patrick Chittenden (Seymour)   Little Shop of Horrors Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female

Heather Leanna (Debbie)   Debbie Does Dallas: The Musical BareBones Theatre Group

Susan Roberts Knowlson (Annie Oakley)   Annie Get Your Gun Central Piedmont Community College Summer Theatre

Jill Bloede (Cowardly Lion/Zeke)   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Caroline Bower (Dorthy Gale)   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Alyson Lowe and Sydney Shepherd (Daisy Hilton and Violet Hilton)   Side Show Queen City Theatre Company

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Gerald K. Colbert (Bela Zangler)   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Robbie Jaeger (Ensemble member)   Schoolhouse Rock Live! Children's Theatre of Charlotte

Stan Peal (Bottom/Pyramus)   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

Marcus Sherman (Jake)  Side Show Queen City Theatre Company

Mike Collins (Fagin)   Oliver! – Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Elyse Williams (Lottie Child) Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Emily Calder (Glory Wolocott)   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Amy Van Looy (Mrs. Thimblebee) The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Amy Van Looy (Glinda the Good Witch of the North) The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Kathryn Stamas (Nancy)  Oliver! – Theatre Charlotte

 

Outstanding Cameo Performance

Alyson Lowe (Apache Dancer)   Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Central Piedmont Community College

Stephen Freidrich (Changeling/Philostrate)   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

Stan Peal (The Minstrel)   A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

Kristian Wedolowski (The Boss)   Side Show Queen City Theatre Company

Carol Weiner (Mrs. Sowerberry)   Oliver! Theatre Charlotte

 

Outstanding Direction

James Yost   Debbie Does Dallas: The Musical BareBones Theatre Group

Tom Hollis   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Alan Poindexter   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Alan Poindexter   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Stan Peal   A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Choreography

Ashley Bradford   Debbie Does Dallas: The Musical BareBones Theatre Group

Linda Booth   Annie Get Your Gun Central Piedmont Community College Summer Theatre

Eddie Mabry   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Ron Chisholm   Schoolhouse Rock Live! Children's Theatre of Charlotte

Delia Neil   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Musical Direction

Drina Keen   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Drina Keen   Smokey Joe's Cafe Central Piedmont Community College Summer Theatre

Drina Keen   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Adam Watkins   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Marty Gregory   Closer Than Ever Collaborative Arts

 

Outstanding Musical Composition

Joan Cushing   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Stan Peal   A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

Stan Peal   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Set Design

Chris Timmons   Debbie Does Dallas: The Musical BareBones Theatre Group

Robert Croghan   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Robert Croghan   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Jayme Mellema   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Laura Depta   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Lighting Design

Gary Sivak   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Gary Sivak   Smokey Joe's Cafe Central Piedmont Community College Summer Theatre

Eric Winkenwerder   Schoolhouse Rock Live! Children's Theatre of Charlotte

David M. Fillmore, Jr.   The Wizard of Oz  Children's Theatre of Charlotte

Stephen Clifford   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Sound Design

Jeff Murdock   Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Central Piedmont Community College

Jeff Murdock   Plaid Tidings Central Piedmont Community College

Gary Sivak   Schoolhouse Rock Live! Children's Theatre of Charlotte

Elisheba Ittoop   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Elisheba Ittoop   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Robert Croghan   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Robert Croghan   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Courtney Burt Scott   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Amy Holroyd   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

Stuart Williams and Leighton Aycock   Side Show Queen City Theatre Company

 

Outstanding Special Technical Effect

Ryan Fischer

Description: wig and makeup design   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

Jeff Weeks

Description: tornado effects   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Drew Nowlin

Description: puppet design   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

Barbi Van Schaick and Ryan Fischer

Description: wigs and makeup design   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

Jeff Capell and Martin Barry

Description: makeup   Side Show Queen City Theatre Company

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Ensemble

Description: best ensemble   Schoolhouse Rock Live! Children's Theatre of Charlotte

Peter Smeal

Description: properties design, dolls, etc.   The Christmas Doll Children's Theatre of Charlotte

Sarah Watson

Description: Toto   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Ensemble

Description: best ensemble   Closer Than Ever Collaborative Arts

Children’s Ensemble

Description: best children’s ensemble   Oliver!  Theatre Charlotte

 

 Regional

 

Outstanding Production 

Lend Me a Tenor Davidson Community Players

Little Women - The Musical Davidson Community Players

Chicago Hickory Community Theatre

Road to Mecca Hickory Community Theatre

Leading Ladies Piedmont Players Theatre

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Male

Matt Merrell (Max)   Lend Me a Tenor Davidson Community Players

Robby Fulton (Pippin)   Pippin Green Room Community Theatre

William E. Morgan (Billy Flynn)   Chicago Hickory Community Theatre

Rodney McAllister (Ko-Ko)   Hot Mikado Piedmont Players Theatre

Hank West (Richard, Duke of Gloucester)   Richard III Shakespeare Carolina

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Lisa Smith (Jo March)   Little Women The Musical - Davidson Community Players

Janet Brooks (Velma Kelly)   Chicago Hickory Community Theatre

Norma Frank (Miss Helen)   Road to Mecca Hickory Community Theatre

Kim Baysinger (Baker's Wife)   Into the Woods Old Courthouse Theatre

Iesha Hoffman (Duchess of York)   Richard III Shakespeare Carolina

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Chris Sepulveda (Noah)   Children of Eden Community Playhouse of Lancaster County

Anthony Liguori (Saunders)   Lend Me a Tenor Davidson Community Players

Kevin Roberge (Tito Morelli)   Lend Me a Tenor Davidson Community Players

Ted Eltzroth (Amos Hart)   Chicago - Hickory Community Theatre

Jonathan Furr (Jack)   Leading Ladies Piedmont Players Theatre

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Kristin Jann-Fischer (Yonah) Children of Eden – Community Playhouse of Lancaster County

Kim Baysinger (Marmee) Little Women The Musical – Davidson Community Players

Carol Anne Hartman (Roxie Hart) Chicago – Hickory Community Theatre

Carys Bowen (Elsa Barlow) Road to Mecca – Hickory Community Theatre

Alissa Laderer (Little Red Riding Hood) Into the Woods – Old Courthouse Theatre
 

Outstanding Cameo Performance

Robert Haulbrook (Bellhop) Lend Me a Tenor – Davidson Community Players

Ted Delorme (Lester) Once Upon a Mattress – Fort Mill Community Playhouse

Margaret Lackey (Veda) Dearly Departed – Old Courthouse Theatre

Carole Davis (Florence) Leading Ladies – Piedmont Players Theatre

Sergei Nazarenko (Manolo Costazuela) The Odd Couple (Female Version) – Rock Hill Community Theatre
 

Outstanding Direction 

James Yost   Lend Me a Tenor  Davidson Community Players

Pamela Livingstone   Chicago  Hickory Community Theatre

Charles Jeffers   Road to Mecca  Hickory Community Theatre

Reid Leonard   Leading Ladies  Piedmont Players Theatre

Jim Esposito   The Best Man  St. Thomas Players

 

Outstanding Choreography

Vito Abate Children of Eden – Community Playhouse of Lancaster County

Felicia Davis Little Women - The Musical – Davidson Community Players

Anna Engstrom Pippin – Green Room Community Theatre

Lesia Kaye Chicago – Hickory Community Theatre

Rodney McAllister Hot Mikado – Piedmont Players Theatre

 

Outstanding Musical Direction 

Debbie Jaillette and David Platts   Children of Eden Community Playhouse of Lancaster County

Jane Cain   Little Women - The Musical Davidson Community Players

Alice Lancaster Barlowe   Chicago Hickory Community Theatre

Laura Layton   Into the Woods Old Courthouse Theatre

Virgie Taylor   Hot Mikado Piedmont Players Theatre

 

Outstanding Lighting Design

Walt Adkins   Children of Eden Community Playhouse of Lancaster County

Hallie Gray   Little Women - The Musical Davidson Community Players

Rose F. Goodrich   Chicago Hickory Community Theatre

John Rummage   Into the Woods Old Courthouse Theatre

Cyd Knight   Twelfth Night Shakespeare Carolina

 

Outstanding Costume Design 

 Barbara Wesselman   Little Women The Musical - Davidson Community Players

Joyce Sullivan   Once Upon a Mattress Fort Mill Community Playhouse

Ann Smith   Chicago Hickory Community Theatre

Anne Kidd   Into the Woods Old Courthouse Theatre

Theresa Laib   Hot Mikado Piedmont Players Theatre

 

Outstanding Set Design

Biff Edge   Lend Me a Tenor Davidson Community Players

David Blankenship   Little Women The Musical - Davidson Community Players

Clay James   Chicago Hickory Community Theatre

Jim Ablard and Adam Love   Into the Woods Old Courthouse Theatre

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Ensemble

Description: Christmas carolers performing during scene changes   A Christmas Carol  Rock Hill Community Theatre

Jimmy Cartee

Description: Fight Choreography   Richard III Shakespeare Carolina

Jill O’Neill

Description: Original Music and Sound Effects were unobtrusive and very effective in underscoring the action and keeping the viewer moving with the play   Richard III Shakespeare Carolina

Ensemble

Description: Extremely Excellent Ensemble work among the actors   Twelfth Night Shakespeare Carolina

Ensemble

Description: Excellent Ensemble work among the actors   The Best Man St Thomas Players

  

Special Events

 

Outstanding Production 

Charlotte Squawks: Pleads the Fifth Blumenthal Performing Arts Center

Black Light Magic Omimeo

A Christmas Carol Theatre Charlotte

Having Our Say: The Delaney Sisters’ First 100 Years Theatre Charlotte

Just Do It - Judgment Night Theatre Charlotte and Vito Abate

 

Outstanding Performance by a Lead Actor –Male

Mike Collins (various)   Charlotte Squawks: Pleads the Fifth Blumenthal Performing Arts Center

Robbie Jaeger (various)   Charlotte Squawks: Pleads the Fifth Blumenthal Performing Arts Center

Drew Allison (various)   The Emperor's New Clothes Grey Seal Puppets

Hardin Minor (Hardin Minor)   Black Light Magic – Omimeo

Kevin Campbell (Stage Manager/Scrooge)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Beth Troutman (various)   Charlotte Squawks: Pleads the Fifth Blumenthal Performing Arts Center

Pam Galle (Leading Lady, Mrs. Cratchit, Ghost of Christmas Past)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

Corlis Hayes (Sadie Delany)  The Delany Sisters: First 100 Years Theatre Charlotte

Myrna Key (Bessie Delany)   The Delany Sisters: First 100 Years Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Jack Stevenson (various)   Tarradiddle Travels Children's Theatre of Charlotte

Alan England (Director, Marley, Ghost of Christmas Future)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

Jack Stevenson (Young Leading Man, Fred, Scavenger)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

Greg Paroff (Jack Leseur)   Nouveau Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Tania Kelly (various)   Mouse Tails Children's Theatre of Charlotte

Andrea King (various)   Mouse Tails Children's Theatre of Charlotte

Alyson King (various)   Tarradiddle Travels Children's Theatre of Charlotte

Brooke Sorenson (Prop Girl, Tiny Tim)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

Julianna Sosa (Clown 1, Parrot, Ghost of Christmas Present)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

Jorja Ursin (Character Woman, Charitable Woman, Mrs. Fezziwig, Mrs. Fred, Scavenger)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

 

Outstanding Cameo Performance

Hank West and Jorja Ursin (Max & Norma)   Just Do It - Judgment Night Theatre Charlotte

Meg Sohmer Wood (Herself - Mergers & Acquisitions)   Just Do It - Judgment Night Theatre Charlotte

Barbara Pratt (Woman - Tryptych)   Just Do It - Love & Lust Theatre Charlotte

Jorja Ursin (Jorja (On My Mind))   Just Do It - Love & Lust Theatre Charlotte

Tiffaney Moore (Herself - The Root/The Weed)   Just Do It - The Root of All Evil Theatre Charlotte

 

Outstanding Direction 

Keith Martin   Charlotte Squawks: Pleads the Fifth Blumenthal Performing Arts Center

Hardin Minor and Eddie Williams   Black Light Magic Omimeo

Vito Abate   A Christmas Carol Theatre Charlotte

Corey Mitchell   Having Our Say: The Delaney Sisters’ First 100 Years Theatre Charlotte

Vito Abate   Just Do It - The Root of All Evil Theatre Charlotte 

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Brian Kahn

Description: (book, lyrics, powerpoint design) - Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center

Drew Allison

Description: (distinctive voices and mannerisms of puppets) - The Emperor's New Clothes - Grey Seal Puppets

Phoebe

Description: (as Herself, great animal presence and expressions) - A Christmas Carol - Theatre Charlotte

 

Exceptional Awards

 

Emerging Artist of the Year

Jonovan Adams

Glenn Hutchinson

Allison Lamb

Kelly Slusarick

Jack Stevenson

Quentin Talley

Phillip T. Taylor

Kristian Wedolowski

 

William E. Rackley Award for Technical Excellence

Denise Ablard

Clay James

Hardin Minor

Matt Steed

Jay Thomas

Chris Timmons

 

Theatre Person of the Year

Vito Abate

Drew Allison

Glenn T. Griffin

Lee LaBorde

Ron Law

Michael R. Simmons

Robert Lee Simmons

Kristian Wedolowski

Hank West

Anne Wilson

Douglas Young

 

Theatre Company of the Year

Actor’s Theatre of Charlotte

Carolina Actors Studio Theatre 

Davidson Community Players

Old Courthouse Theatre

Oueen City Theatre Company

Theatre Charlotte

 


 

Metrolina Theatre Awards Winners

2007 - 2008 Season

 

 

College and University


Outstanding Production 

Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Male

Jonathan Caudill (Officer Lockstock)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Candace Neal (Sunny Jacobs)   The Exonerated – Catawba College

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Michael Lasris (Major General)   The Pirates of Penzance – Catawba College

           

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Bettina Martin (Little Sally)   Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Direction 

James Vesce   Urinetown: The Musical– UNC Charlotte

 

Outstanding Lighting Design

Todd Wren  Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Robert Croghan  Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

Outstanding Set Design

Anita Tripathi Easterling  Urinetown: The Musical – UNC Charlotte

 

 Comedy

 

Outstanding Production 

The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Male

Brian Robinson (Charlie)   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Annette Gill (Mattie Rigsbee)   Walking Across Egypt – Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Dave Blamy (Lewis)   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Jorja Ursin (Anna)   The Clean House – Actor’s Theatre of Charlotte

 
Outstanding Direction 

Ann Marie Costa   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray   The Scene – Actor’s Theatre of Charlotte

 

Outstanding Sound Design

Jay Thomas   Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

Elisheba Ittoop   Surviving the Applewhites – Children’s Theatre of Charlotte


Outstanding Costume Design

Courtney Burt Scott   Surviving the Applewhites – Children’s Theatre of Charlotte


Outstanding Set Design

Chris Timmons   Much Ado About Nothing – Collaborative Arts

 

Outstanding Special Technical Effect

Jay Thomas   

Description: driving projections   Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Michel Simmons 

Description: extended automotive design concept    Autobahn – Carolina Actors Studio Theatre (CAST)

 

 Drama

 


Outstanding Production 

The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

 
Outstanding Performance by a Lead Actor –Male

Billy Ensley (Katurian)   The Pillowman – Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Karen Abercrombie (Aunt Ester)   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Chip Decker (Michal)   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Kim Watson Brooks (Black Mary)   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte


Outstanding Direction 

Dennis Delamar   The Pillowman - Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Choreography

Christy Edney and Brenda Giraldo Limbo – Carolina Actors Studio Theatre (CAST) 

 

Outstanding Lighting Design

Hallie Gray   The Pillowman – Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Sound Design

Chip Decker   Gem of the Ocean Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Myk Chambers   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Set Design 

Stan Peal   The Pillowman Actor's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Special Technical Effect

Drew Allison

Description: Giant Puppets and Shadow Puppets   The Big Friendly Giant – Children's Theatre of Charlotte

  

Musical

 

Outstanding Original Musical

A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Production

Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

 

Outstanding Performance by a Lead Actor - Male

Nic Bryan (Bobby Child)   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

 

Outstanding Performance by a Lead Actor - Female 

Susan Roberts Knowlson (Annie Oakley)   Annie Get Your Gun Central Piedmont Community College Summer Theatre

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Male

Stan Peal (Bottom/Pyramus)   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor - Female

Amy Van Looy (Glinda the Good Witch of the North) The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Cameo Performance

Stan Peal (The Minstrel)   A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Direction

James Yost   Debbie Does Dallas: The Musical BareBones Theatre Group

 

Outstanding Choreography

Eddie Mabry   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

 

Outstanding Musical Direction

Drina Keen   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

 

Outstanding Musical Composition

 

Stan Peal   A Mad, Mad Madrigal Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Set Design

Jayme Mellema   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Lighting Design

David M. Fillmore, Jr.   The Wizard of Oz  Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Sound Design

Gary Sivak   Schoolhouse Rock Live! Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Costume Design

Robert Croghan   Crazy for You Central Piedmont Community College Summer Theatre

 

Outstanding Special Technical Effect

Jeff Weeks

Description: tornado effects   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

Drew Nowlin

Description: puppet design   A Midsummer Night's Musical Epic Arts Repertory Theatre

 

Outstanding Exemplary Performance/Effect

Sarah Watson

Description: Toto   The Wizard of Oz Children's Theatre of Charlotte

  

Regional

 

Outstanding Production 

Chicago Hickory Community Theatre

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Male

Hank West (Richard, Duke of Gloucester)   Richard III Shakespeare Carolina

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Janet Brooks (Velma Kelly)   Chicago Hickory Community Theatre

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Ted Eltzroth (Amos Hart)   Chicago - Hickory Community Theatre

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Carol Anne Hartman (Roxie Hart)   Chicago  Hickory Community Theatre

 

Outstanding Cameo Performance

Margaret Lackey (Veda)   Dearly Departed  Old Courthouse Theatre

 

Outstanding Direction 

Pamela Livingstone   Chicago  Hickory Community Theatre

 

Outstanding Choreography

Lesia Kaye   Chicago  Hickory Community Theatre

 

Outstanding Musical Direction 

Alice Lancaster Barlowe   Chicago Hickory Community Theatre

 

Outstanding Lighting Design

Rose F. Goodrich   Chicago Hickory Community Theatre

 

Outstanding Costume Design 

Barbara Wesselman   Little Women The Musical - Davidson Community Players

 

Outstanding Set Design

David Blankenship   Little Women The Musical - Davidson Community Players

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Ensemble

Description: Christmas carolers performing during scene changes   A Christmas Carol  Rock Hill Community Theatre

  

Special Events

 

Outstanding Production 

Charlotte Squawks: Pleads the Fifth Blumenthal Performing Arts Center

 

Outstanding Performance by a Lead Actor –Male

Kevin Campbell (Stage Manager/Scrooge)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Lead Actor – Female

Corlis Hayes (Sadie Delany)  The Delany Sisters: First 100 Years Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Male

Alan England (Director, Marley, Ghost of Christmas Future)   A Christmas Carol Theatre Charlotte

 

Outstanding Performance by a Supporting Actor – Female

Alyson King (various)   Tarradiddle Travels Children's Theatre of Charlotte

 

Outstanding Cameo Performance

Hank West and Jorja Ursin (Max & Norma)   Just Do It - Judgment Night Theatre Charlotte

 

Outstanding Direction 

Corey Mitchell   Having Our Say: The Delaney Sisters’ First 100 Years Theatre Charlotte

 

Outstanding Exemplary Performance/Element

Brian Kahn

Description: (book, lyrics, powerpoint design) - Charlotte Squawks: Pleads the Fifth - Blumenthal Performing Arts Center

Drew Allison

Description: (distinctive voices and mannerisms of puppets) - The Emperor's New Clothes - Grey Seal Puppets

 

Exceptional Awards

 

Emerging Artist of the Year

Quentin Talley

 

William E. Rackley Award for Technical Excellence

Chris Timmons

 

Theatre Person of the Year

Douglas Young

 

Theatre Company of the Year

Actor’s Theatre of Charlotte

 

 
 hspace=
This project was made possible, in part, with funding by the Arts & Science Council and the North Carolina Arts Council, an agency of the Department of Cultural Resources, and the National Endowment for the Arts, which believes that a great nation deserves great art.

P.O. Box 30861 Charlotte, NC 28230
info@metrolinatheatre.org